Strona główna1 » CIEKAWOSTKI Z OKOLICY

CIEKAWOSTKI Z OKOLICY
1. Miejscowości o nazwie "Jankowice" w Polsce doliczono się ostatnio 25. Nazwa ta wywodzi się od nazwy partonimicznej, tzn. od imienia wspólnego przodka -Janka czy też Jana. Miejscowość jednak nosi tę nazwę dopiero od 1922 roku. Wcześniej w użyciu były takie nazwy jak: Jankowitz, Jankowice, Jankowicze,czy Jankowicz.
 
2. Jankowice na mapie (zwlaszcza fizycznej) łatwiej znaleźć niż np. Pszczynę, Katowice, czy nawet Warszawę. Jak to mozliwe? Okazuje się ze Jankowice są położone dokladnie na 50°N 19°E. Punkt przecięcia znajduje się dokladnie w budynku, który widać na zdjęciu (ul. Złote Łany 99).(wiecej: tutaj)

3. Przy trasie z Jankowic do Międzyrzecza można zobaczyć olbrzymi głaz. "Kamień" budzi wiele kontrowersji. Przede wszystkim nie wiadomo jak ten okaz się tu pojawił. Tego rodzaju głazów bowiem na tym terenie się nie spotyka. Jak mówią tradycyjne przekazy pochodzić ma on z Gór Stołowych, a sprowadzić miał go książe pszczyński. Z powodu ogromnych rozmiarów przewóz odbywać się miał tylko zimami, gdy śniegu było na tyle, by konie mogły ciągnąć go na saniach
 
4. Zalążki milicji w regionie pszczyńskim są związane z Jankowicami. To tutaj - jak podaje Z. Orlik - w oswobodzonej już miejscowości dwa dni przed wyzwoleniem Pszczyny (7 lutego 1945 roku) powstały ochotnicze grupy stanowiące podstawy pszczyńskiej milicji.
 
5. Obecne Myto - w czasie gdy Jankowice były podzielone na Jankowice Miejskie i Jankowice Książęce - stanowiło Jankowice Miejskie. Utarła się wtedy nazwa tej dzielnicy - Józefowiec. Nazwa ta wzięła się od imienia Józef, które tam było wyjątkowo licznie reprezentowane.

6. Bez przesady można dziś powiedzieć, że jankowickie żubry uchroniły ten gatunek przed całkowitym wyginięciem. W 1919 roku, wytępiono ostatnie dziko żyjące żubry w Puszczy Białowieskiej. Tylko dzięki jankowickiej hodowli udało się odnowić hodowlę w Białowieży w 1929 roku.
 
7. W Jankowicach w dawnych czasach znajdowało się miejsce, gdzie wykonywano kary śmierci. Miejsce to kreślano jako "szubienice". Było to na łąkach pod Pszczyną (obecnie za panią Piecha, początek ulicy Złote Łany, przy "wielij drodze").
Przejdź do strony głównej
BEZPŁATNY SYSTEM INFORMACJI DLA MIESZKAŃCÓW
alt
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl